the consciously good choice

Mi lehet az oka a fogfájásnak?

Sat, 10/24/2020 - 16:18

A fogfájás oka lehet a fog kemény szövetének érzékenysége (dentin fájdalom) vagy a fogbél gyulladása.

 

A fogbélben és a környező szövetekben lévő idegvégződések észlelik és közvetítik az agyba a fájdalom érzetét. A központi idegrendszer azt minősíti, lokalizálja és tudatosítja Önben. Így keletkezik a fogfájás érzése.

 

A fogfájást okozhatja:

  • a fogszuvasodás
  • a fog fizikai sérülése
  • a fog kopása
  • a fog fejlődési rendellenességei (bölcsességfog gyulladás)
  • fogínysorvadás
  • az éjszakai fogcsikorgatás
  • a fogak túlterhelődése

 

1. Fogszuvasodás esetén a fogfájását a hideg és édes külső hatások vagy nyomási ingerek váltják ki. Éles és egy fogra lokalizált fájdalomérzetről van szó. Ahogyan a külső ingerek megszűnnek, a fogfájás is megszűnik magától. Ilyenkor a tünetek a szuvas rész eltávolításával és egy töméssel megszüntethetők.

 

2. A szabaddá váló fognyak is okozhat fogfájást. Ez úgy jöhet létre, hogy a fog kemény szövetei kórosan elkopnak vagy visszahúzódnak. A fogíny és így a szabaddá váló fognyak hidegre, érintésre (fogmosás) érzékennyé válik és fogfájáshoz vezet. Ez a probléma szintén viszonylag egyszerűen kezelhető. (fogkrém váltás, ecsetelés, tömés)

 

3. Amikor fogszuvasodás eléri a fog belsejét és az Ön foga már melegre is érzékeny vagy éjszaka spontán fogfájás jelentkezik, nagy valószínűséggel fogbélgyulladásról beszélhetünk. Ekkor a rohamszerűen jelentkező fogfájás, akkor sem tűnik el, amikor a külső inger megszűnik. Ez a fogfájás éjszaka akár fokozódhat is. Ezt a problémát gyökérkezeléssel lehet hatásosan kezelni. 

A fogbélgyulladás ráterjedhet a gyökércsúcs területére is, amely szintén fogfájáshoz vezet. Ekkor a fog már ráharapásra, kopogtatásra, mozgatásra, tapintásra is érzékeny. A fogfájás tompa és az inger erősségével arányos, általában folyamatos. Ez a probléma szintén gyökérkezessel orvosolható, azonban előrehaladott esetben szükség lehet a gyökércsúcs sebészeti eltávolítására is.

 

4. Amennyiben a fog fizikailag sérül, és a sérülés nem éri el a fogbelet, a fogfájás a fognyaki kopáshoz hasonlítható. Abban az esetben, amikor a sérülés már a fog belsejét is érinti, a fog a fogbélgyulladás tüneteit mutatja, azaz hidegre, érintésre, ráharapásra érzékeny. A kezelés jellegét a törésvonal helye és mértéke határozza meg. Ez lehet tömés, élpótlás, gyökérkezelés, de akár foghúzás is.

 

5. Leginkább a bölcsességfogakra jellemző, hogy a fogfejlődés során erős fogfájás lép fel. Ezt a fog körüli ínygyulladás okozza. Ilyenkor még szájzár is kialakulhat. Szükség lehet antibiotikum szedésére, illetve az előtörő fogra boruló ínynek, sőt magának a bölcsességfognak az eltávolítására is. Erről részletes információt itt talál: bölcsességfog eltávolítás

 

6. A fogínysorvadás igazi népbetegség. A vérző íny minden esetben figyelmeztető jel. Fogfájás esetén tehát érdemes haladéktalanul fogorvoshoz fordulni, mert egy krónikus fogínysorvadás akár a fogak elvesztését is okozhatja. 

 

Hogyan előzhetjük meg a fogfájást?

A fogfájás megelőzésének leghatásosabb módja az, ha Ön nagyon szigorúan betartja fogorvosa javaslatait a szájhigiéniájával kapcsolatban és rendszeres időközönként (6 havonta, de legfeljebb évente) kontroll vizsgálaton vesz részt.

 

Bízza magát a GB Dental szakértő csapatára!

 

Rendelőnkben a legmodernebb fogszabályzó készülékekkel nemcsak gyorsan, hanem kíméletesen zajlik a fogszabályzó kezelés, melynek minden részét az Ön személyes igényeihez igazodva tervezzük meg! Bizonyosodjon meg róla saját maga és kérjen időpontot konzultációra még ma!