Fogkő eltávolítás (depurálás), leszedés fontossága.

2022. május 5.

A fogkő megjelenése természetes folyamat, anyagában nagyon hasonlít a vízkőhöz. Természetessége azonban nem jelenti azt, hogy nem kell vele foglalkoznunk: fogaink egészségének megőrzése érdekében érdemes a rendszeres depurálás, azaz a fogkő eltávolítás beiktatása évi egy-két alkalommal.

 

Fogkő eltávolítás, depurálás

 

fogkő leszedésre félévente, de minimum évente gondolnunk kell, mivel ahol étel vagy ital érintkezik a fogainkkal, ott potenciális esély van a fogkő kialakulására: azaz a fogak teljes felszínén, a fogközökben és az íny alatt is megjelenhet fogaink hosszú távú ellensége.

 

Így alakul ki a fogkő

 

Mint azt már a fentiekben említettük, a fogkő kialakulása egy teljesen természetes folyamat, részben modernkori életvitelünknek és táplálkozásunknak köszönhető. Megnyugtatásul azonban mindenképpen fontos megjegyezni, hogy:

 

A táplálkozás során lerakódó lepedék nagy részét ugyan magunk is eltávolíthatjuk, ez száz százalékban sosem valósulhat meg – és ezek a kis mennyiségű szennyeződések okozzák végül a fogkő lassú, de biztos megjelenését.

 

A lepedék felhalmozódása közben baktériumok jelennek meg a lepedékrétegben, ekkor ezt már plakknak nevezi a szaknyelv. Innen már csak egy lépés, hogy megjelenjen a fogkő, hiszen ennek az említett plakk az “alapanyaga”.

 

A nyál egyfajta kémiai folyamatot indít el, amit mineralizációnak nevezünk, ennek során képződik végül a fogkő. A halványabb, szabad szemmel alig látható fogkőtől egészen a sárgás, barnás, szürkés változatig jelenhet meg a rendellenesség. Amellett, hogy idővel komoly kockázatot jelent fogainkra mindez, még esztétikai problémákat is okozhat, ha nem fordítunk a szakrendelő rendszeres látogatására kellő figyelmet.

 

A fogkő azonban nem mindig fedi fel egyértelműen mibenlétét. Ahogyan korábban is megjegyeztük, a fogak között és az íny alatti részen is könnyedén létrejöhet, zöld jelzést adva ezzel a már említett ínygyulladásnak és fogágybetegségnek, valamint a fogínysorvadásnak.

 

Hogy milyen gyorsan alakul ki a fogkő, az egyénenként eltérő lehet. Függ a szájápolási szokásoktól, az életmódtól, a táplálkozástól, valamint természetesen a jó öreg genetikai tényezőktől. A fogkő egy már megszilárdult dolog, igencsak ragaszkodik a fogak felületéhez, így otthoni körülmények között nem tudunk tőle megszabadulni.

 

Rendszeres fogkő eltávolítással megelőzhető betegségek

 

Számos fog-és szájüregi betegség melegágya lehet egy olyan fogsor, ami nincs rendszeresen karban tartva, ebbe pedig az időnkénti depurálás is beletartozik. Kialakulhat

  • fogfájás
  • ínygyulladás,
  • fogínyvérzés,
  • fogágybetegség,
  • fogszuvasodás
  • ínysorvadás
  • elszíneződött fogak,
  • valamint egy örökké kínos jelenséget, a rossz szájszagot is okozhatja a fogkő megjelenése
  • súlyos esetben fogaink elvesztését is borítékolhatjuk, hiszen a fogkő megjelenése csupán a kezdetek kezdete – ha nem teszünk ellene, a következmények sajnos senkit nem kímélnek.

 

Bár vannak hajlamosító tényezők, mint például a genetika vagy a hormonháztartás megváltozott működése, összességében általánosan kijelenthetjük, hogy

 

Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a rendszeres fogkőleszedés legalább annyira fontos tényező a szájápolás során, mint a napi kétszeri fogmosás, vagy a fogselymezés.

 

Mindenestre fontos tárgyalni azt is, hogy melyik fentebb említett betegség hogyan jön létre, és milyen következményekkel járhat a hanyagság egy-egy tünet megjelenése esetén.

 

Az el nem távolított fogkő remek táptalaja a baktériumoknak, és mint tudjuk, ahol idegen baktérium jelenik meg, ott esély van a betegségre.

Az egyik leggyakrabban előforduló fogkő okozta elváltozás a fogínygyulladás.

Hiszen csak egy kis fogínypirosság, kis vérzés, meg egy kis duzzanat… igazából sokan csak legyintünk rá, aztán kicsivel később tanácstalanul állunk a diagnosztizált fogínygyulladásunkkal.

 

A kezeletlen fogínygyulladás a fogágyat is érintheti, ami idővel a fogak kilazulásához, később pedig akár még fogvesztéshez is vezethet.

 

A fogszuvasodásért felelőssé tehető baktériumok nagyon szeretnek megtelepedni a fogkőben. A kis jószágok nagy veszélyt jelentenek a fogzománcra, és felgyorsítják a szuvasodás folyamatát. A fogkő kezelése mellett tehát érdemes számolni a szuvasodás kérdésével is, hiszen ez idővel károsíthatja a fog belső rétegét, a fogbélt, ennek hatására pedig érdemes összebarátkozni a hamarosan aktuálissá váló gyökérkezelés gondolatával is.

 

Bízza magát a GB Dental szakértő csapatára!

 

Rendelőnkben a legmodernebb fogszabályzó készülékekkel nemcsak gyorsan, hanem kíméletesen zajlik a fogszabályzó kezelés, melynek minden részét az Ön személyes igényeihez igazodva tervezzük meg! Bizonyosodjon meg róla saját maga és kérjen időpontot konzultációra még ma!

 

Fontos számunkra a visszajelzés, ezért is szeretnénk ha kitöltené kérdőívünk