A fogpótlásoknak azokat az eljárásokat nevezzük, amikor a páciens fogának egy része vagy esetleg az egész fog hiányzik és maga a fog olyan rossz állapotban van, hogy már nem lehet megmenteni.
Ilyenkor nem érdemes halogatni a fogpótlást. Nem elsősorban azért, mert esztétikailag rontja a megjelenésünket, hanem mert több egészségügyi problémát is okozhat a jövőben.
A fogpótlásról általában
Az embernek csak egy maradandó fogsora van, ami az évek múlásával fokozatosan kopik és használódik.
Ahogy öregszünk, egyre gyakrabban nézünk szembe különböző problémákkal. Lehet, hogy a genetikánk játszik velünk, vagy valamilyen betegségben szenvedünk, esetleg szeretjük a savas és cukros ételeket.
Bár a szűrővizsgálatokkal még időben betömhetjük a fogakat, mindig lesznek olyanok, amikre a kihúzás vár.
Csak hogy párat említsünk a lehetséges problémákból:
- A rágóképességünk nem lesz már ugyanolyan, így az emésztésünkre is kihatással lesz.
- Emellett a beszédünk sem lesz érthető, mivel hiányoznak a hangképzést segítő fogak.
- Végül az arcuk is deformálódhat, ami az önbizalmunknak sem tesz jót.
Fogpótlás fajtái
Ma már személyre szabott segítséget is kérhetünk, mivel a fogpótlásba rengeteg megoldás beletartozik. A fogpótlás fajtái három nagyobb kategóriára különíthetőek el:
- Önálló fogkorona
- Fogászati hidak
- Kivehető/Kombinált fogsorok
Az, hogy melyiket kell a mi esetünkben alkalmazni, mindig az egyéntől függ, de érdemes hosszútávra tervezni.
Nézzük meg, hogy milyen lehetőségeink vannak, ha fogprotézisen gondolkodunk.
1., Fogpótlás fajtái – Önálló fogkorona
A szóló, vagy önálló fogkorona egyetlen fogra készül. Olyan, mint egy sapka, amit a fogra ragasztanak rá.
Akkor használják a legtöbbször, amikor gyökérkezelésen esünk át, és a fog törékennyé válik.
Mások azért szokták kérni, mivel a fog esztétikája megváltozott, és szeretnének újra mosolyogni, például egy kellemetlen baleset után.
Cirkónium korona
A cirkónium korona az egyik legmodernebb megoldásnak számít. Mindig számítógép vezérlésével készül, így a végeredmény ezred millitér pontossággal fog a szánkba illeszkedni.
Ez az alapanyag teljesen fémmentes, ami azoknak kedvez, akiknek allergiájuk van.
Az benne a legjobb, hogy tökéletes alkalmazkodik a valódi fogaink színéhez, senki nem fogja észrevenni a különbséget.
Porcelán fogkorona
Fémkerámiaként is szokták hívni, mivel egy vékony fémvázra építik fel. Ez erőssé és tartóssá teszi, de esztétikailag a cirkónium alatt marad. Fogszínkulcs használatával az eredeti fogainkhoz hasonlót fognak készíteni.
Mikor válasszuk a korona felhelyezését?
- Ha a fog egy része letört.
- Ha előrehaladott fogszuvasodással állunk szemben.
- Ha nem elég az esztétika, hanem teherbírás is kell.
- Ha szükségünk van hozzá a rágáshoz (kis és nagy őrlőfogak).
Amennyiben az árakra is kíváncsiak vagyunk, akkor általában egy porcelán korona 70.000 Ft körül mozog, miközben a cirkónium eléri a 100.000 Ft-ot. Ha csak a koronát akarjuk levetetni, akkor 5.000 Ft-ot kell rászámolnunk.
2., Fogpótlás fajtái – Hidak
A fogpótlás fajtáinál meg kell említeni a hidakat is. Ezt akkor alkalmazzák, amikor egy vagy két fog hiányzik, és ezek közvetlenül egymás mellett vannak.
Azért kapta a híd nevet, mivel a foghiány melletti pillérfogakra illeszkedik, ezek szolgálnak alátámasztóként.
A koronához hasonlóan választhatjuk cirkóniumból vagy porcelánból. Mindkét esetben beragasztással kerülnek a helyükre, ezért nem tudjuk őket kivenni.
3., Fogpótlás fajtái – Kivehető fogsor, avagy a műfogsor
Ezek először ellenérzést váltanak ki főleg a fiatalabb korosztályból, azonban ne aggodjunk. A technológia rengeteget fejlődött.
Nem érik el a rögzített fogsorok minőségét, viszont az áruk sokkal kedvezőbb.
Három fajtájukat különítjük el:
- Részlegesen kivehető
- Teljesen kivehető
- Rögzített-kivehető (kombinált)
Részlegesen kivehető fogsor
A részlegesen kivehető fogsor a szájüreg adott részén hiányzó fogakat helyettesíti.
Ilyenkor a páciensnek mindig van valamennyi egészséges foga, amihez rejtett rögzítések segítségével kapcsolják a műfogsort.
A rögzítés alapját egy fémlemez adja, amire a műfogak kerülnek.
Teljesen kivehető fogsor
Teljesen kivehető fogsor a teljes foghiánynál alkalmazzák.
Ez azt jelenti, hogy a páciensnek egyetlen foga sem maradt, így komplett műfogsorra van szüksége.
Sokan a fogászati implantátumokat választják, különösen az állkapocs alsó részén, hogy még könnyebbé váljanak a hétköznapi feladataink, mint például az evés.
Kombinált fogpótlás
A kombinált fogpótlás alapját az implantátumok adják. Ez egy speciális titániumcsavar, ami az állkapocshoz van rögzítve.
Ennek a megoldásnak az előnye, hogy a fogsor kivétele sokkal könnyebb, viszont használat közben stabilabban áll.
A rágás nem jelent vele problémát, komfortossá teszi a viselését. Külön szempont, hogy az implantáció rögzített fogpótlás esetén is használható, így nem kell koronával és hidakkal bajlódnunk.
Mit kell tudni a műfogsorról?
Ahogy fentebb láttuk, műfogsorra akkor van szükség, amikor több, vagy az összes fog hiányzik.
Ilyenkor a protézis célja, hogy a páciens újra kényelmesen tudjon enni, és vissza legyen állítva az esztétika.
A műfogsor fajták a hiányzó fogainkhoz igazodnak, így lehetnek:
- Rögzített
- Részlegesen kivehetők
- Teljesen kivehetők
Lényegében mindháromnak vannak előnyei és hátrányai is.
A kivehetőt speciális ragasztóval kell a fogínyhez rögzíteni, hogy ne mozduljon el, azonban még így is instabil marad.
Azonban sokkal könnyebb tisztítani, és az ára is megfizethető, az ára 200.000 Ft alatt mozog.
Rögzített fogsornál szükségünk van körhídra, vagy részleges implantátumra. Ezek az intézkedések igen stabillá teszik, nem kell ragasztóval bajlódni, és attól sem kell félnünk, hogy hirtelen kiesik a szánkból.
Ez a megoldás drágább. Az implantátum 250.000 Ft-nál kezdődik.
A rögzített-kivehető fogsornál mindig kell implantátum is, ami a stabilitásért felel. Ilyenkor a fogsor kivehető, és könnyen tisztítható, majd a fogpótlásnál letett stégre, vagy fémhídra pattintva a helyére kerül.
Ez a megoldás a legdrágább, mivel meg kell fizetni az implantátumot és a kivehető fogsort is. Általában 400.000 Ft körül mozog.
Fogpótlás menete
Most, hogy már ismerjük a fogprotézis fajtáit, érdemes megismerni a fogpótlást menetét. Mivel ez egy többlépcsős folyamat, külön vizsgáljuk a fázisokat.
Konzultáció
Az első lépés mindig a diagnózis felállítása. Ilyenkor megtörténik az állapotfelmérés, majd az orvos ismerteti velünk a lehetőségeinket. Általában egy problémára több megoldás is a rendelkezésünkre áll, azonban a szakember segíthet meghozni a legjobb döntést.
Csiszolás
A csiszolás mindig érzéstelenítéssel kezdődik, hogy a kezelés teljesen fájdalommentes legyen. Ha kivehető fogsort vagy implantációt választottunk, akkor ez a lépés kimarad.
Lenyomat
A fogtechnikus kapott anyaggal dolgozik, ez pedig az alsó és felső fogsorunk lenyomata által készül el. Ez a lépés kell ahhoz, hogy a későbbi műfogsor tökéletesen illeszkedjen a helyére.
Ideiglenes fogpótlás
Vannak olyan helyzetek, amikor a végleges fogpótlásig kérhetünk ideiglenest is. Ez megvédi a fogfelszínt, és az esztétikán is sokat javít.
Próba
Utolsó előtti lépésként fel kell próbálnunk az új fogainkat. Ilyenkor a kész fogsort kapjuk meg, de ez még nincsen festve. Az orvos ellenőrzi a pontosságot, az illeszkedést és a magasságot is. Ha a váz megfelelő, akkor most véglegesítik a színt.
Kész fogpótlás
Végre eljött az utolsó lépés. A korona vagy a híd itt kerül rögzítésre egy utolsó próba után. Ha kivehető fogsorról van szó, akkor a próba nem szükséges.
Mennyi ideig tart a fogpótlás elkészítése?
A fogpótlás menetéről tudni kell, hogy nem egyik napról a másikra készül el, főleg, ha mind a hat lépést el kell náluk végezni. A kiválasztott módszer és a páciens egyéni kezelése is meghatározza, hogy mennyit kell majd várnunk.
Egy korona vagy híd elkészítéséhez általában 3-4 időpont is elegendő, miközben az implantátum beültetés több hónapot is igénybe vesz. Itt bele kell számolnunk a gyógyulást is, ami szintén emberfüggő.
A foghiány miatt az állkapocs csontállománya ritkulni kezd. Ha túl sokat várunk, akkor később mesterséges pótlásra lesz először szükségünk, még a fogbeültetés előtt. Ez nemcsak plusz várakozási időt, hanem még több költséges jelent.
A várakozás a rágóképességünkre is hatással lesz, ez pedig még több szájhigiéniai problémát okoz. A nem megfelelően megrágott étel nem kíméli a gyomrunkat sem, bélrendszeri bántalmakhoz vezethet.
Hogyan válasszunk fogorvost?
Amikor fogászati problémával nézünk szembe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy kihez fordulunk. Ha még nincsen orvosunk, akkor a végleges döntés meghozatala előtt mindig vegyük figyelembe a következő pontokat:
- Használjanak kiváló minőségű és tartós anyagokat.
- A kezelések során alkalmazzanak korszerű technológiát.
- Nem elég a szaktudás, fontos tényező a bizalom és a kellemes atmoszféra is.
- Ha folyamatosan megváratnak minket, annak ellenére, hogy egyezett időpontunk van, akkor kezdjünk el gyanakodni. (A rövid várakozások teljesen elfogadhatóak)
- Egy jó fogorvosnak nem egyetlen kezelője és műtője van. A több helyiség biztosítja, hogy minden vizsgálat és kezelés elérhetővé váljon.
Amennyiben ki kell húzni a fogainkat, vagy valamilyen okból elveszítettük őket, akkor ne halogassuk a fogpótlást.
Bízza magát a GB Dental szakértő csapatára!
Rendelőnkben a legmodernebb fogszabályzó készülékekkel nemcsak gyorsan, hanem kíméletesen zajlik a fogszabályzó kezelés, melynek minden részét az Ön személyes igényeihez igazodva tervezzük meg! Bizonyosodjon meg róla saját maga és kérjen időpontot konzultációra még ma!
Fontos számunkra a visszajelzés, ezért is szeretnénk ha kitöltené kérdőívünket.