A skála ebben az esetben is igen széles, hiszen bár rutinműtétről beszélünk, komplikációk itt is felléphetnek. A szerencsésebbek csupán egy nagyjából foghúzásnyi beavatkozást észlelnek, míg a páciensek másik felének jobban meg kell szenvednie a műtéttel.
A bölcsességfogak rendellenes helyzete miatt szükség van arra, hogy az őket körülvevő csontot is részlegesen eltávolítsák, elfúrják. Ha bölcsességfogat nem tudják eltávolítani egyszerűen, muszáj elfúrást, vagy köznapi nyelven „vésést” alkalmazni, másképpen súlyos szövődményei lehetnek a beavatkozásnak. Fontos megjegyezni, hogy ma már nem szó szerinti vésés történik az eljárás során, hanem ilyenkor egy speciális csontmaró fúróval távolítja el a szakember a műtét során a fennálló akadályokat.
Ha mód van rá, magát a bölcsességfogat is eldarabolják még a csontban, így elegendő kisebb „lyukat” képezni, hogy a fog teljes eltávolítása megtörténhessen. A fog maradéktalan eltávolítása után a csontsebet kikaparják, hogy minimalizálják az esélyét a csont-, illetve fogtörmelék bennmaradásának, illetve az ún. fogzacskó maradványa és az esetlegesen kialakult cisztaszerű képlet ne maradhasson bent később szövődményeket okozva.
Az utolsó lépés a seb összevarrása. Hogy mennyi ideig tart egy-egy ilyen beavatkozás, azt sajnos előre ritkán lehet megmondani, hiszen mindig adódhatnak a műtét alatt olyan bonyodalmak, melyek nehezítik az eljárás gyors befejezését. Mindenképpen fontos kiemelni, hogy a szakemberek sokszor látszólag lassan dolgoznak, azonban ez mindig a hatékonyság és az alaposság ismérve kell, hogy legyen.
Lehet-e fájdalommentes a műtét?
Mivel a bölcsességfog-eltávolítás egy igen komoly beavatkozás, az érzéstelenítés elsőszámú pontja a műtétnek. Erre két módot biztosít a modern orvoslás: az egyik a helyi érzéstelenítés, a másik az altatásban történő bölcsességfog műtét. Mint általában, ezeknek a módszereknek is van előnyük és hátrányuk is.
- A bölcsességfog-eltávolításhoz a helyi érzéstelenítés elegendő. Ha jó szakemberre bízzuk magunkat, fájdalommentesen vészelhetjük át a koránt sem kellemes helyzetet.
- Az egyazon oldalon lévő felső és alsó bölcsességfogakat ajánlatos egyidejűleg elvégezni helyi érzéstelenítésben, hátrány ebből nem keletkezhet.
- A kétoldali alsó bölcsességfog egyidejű eltávolítását már jobb, ha altatásban végzik, vagy két különböző időpontot kell választani a két műtéthez.
- Az altatás továbbá akkor javasolt, ha mind a négy bölcsességfogat le szeretné tudni a páciens egyetlen alkalommal.
Az altatásban végzett műtétek sem kockázatmentesek, érdemes tehát alaposan áttanulmányozni a lehetséges mellékhatásokat és az eljáráshoz szükséges egyéb tennivalókat is kötelezően el kell végezni.
- Az altatást vizsgálatok sora előzi meg: vérvétel, vérképvizsgálat és vércsoport-meghatározás, mellkasi röntgen, ellenanyag-szűrés, vizeletvizsgálat valamint szérum-plazma laborvizsgálatok. Ezekre azért van szükség, hogy biztosan meg lehessen állapítani a páciens alkalmasságát az altatásra.
- Az altatásos műtét egynapos sebészeti beavatkozás, az eljárás után a páciens a kísérőjével távozhat a rendelőből. Ilyenkor többnyire az első dolog, amit tehet a beteg – és mást nagyon nem is lesz képes csinálni – hogy hazamegy, beveszi az orvos által ajánlott fájdalomcsillapítót, és lepihen, ha teheti, aludjon is egy nagyot. A pihenés és az alvás sokat lendít előre a gyógyulás folyamatán.
- Az altatásos beavatkozás előtti éjszakán éjféltől tilos enni és inni.
- A laborvizsgálatok eredményeinek birtokában az altatóorvossal egyeztetve az előzetes megbeszélés és vizsgálat nélkülözhetetlen.
Mi vár ránk a bölcsességfog műtét után?
Az esetek számottevő többségében antibiotikumos kúra javasolt a műtött páciensek számára. Ennek több oka is lehet:
- a bölcsességfogak nagy százalékát éppen azért kell eltávolítani, mert már a műtét előtt is panaszokat okozott, és így egy fennálló gyulladás alatt kell megszabadítani a pácienst a fogtól.
- fontos továbbá, hogy a műtét során a szájüregből a csontsebbe jutó baktériumok káros hatásait megelőzzük az utólagos antibiotikumos terápiával.
- a beavatkozás következtében ödéma és vérömleny keletkezhet az arcon – ezt emlegetik gyakran „feldagadásnak” –, ami ideális esetben néhány nap alatt elmúlik, azonban a befertőződés megakadályozása miatt is fontos, hogy átessen a páciens az antibiotikumos terápián is.
Hogyan segíthetjük a saját gyógyulásunkat a bölcsességfog műtét után?
Remek fájdalomcsillapító hatású, ha kívülről hideg borogatást teszünk az érintett területre, ráadásul a duzzanatot is hatékonyan lohasztja a hűvös közeg. Érdemes gondoskodni a fájdalomcsillapítóról is, hiszen amellett, hogy enyhíti a fájdalmat, gyulladáscsökkentőket is tartalmaz, ami szintén jó hatással van a traumát elszenvedett területre.
Óvatosan, rendszeresen gondoskodjunk a rágásról is: fontos „működtetni” az állkapcsot, ugyanis a túlpihentetés esetén könnyedén bekövetkezhet a szájzár. Rendkívül nagy becsben tartják a fogorvosok a szájöblögető-szájfertőtlenítő szereket, hiszen ilyenkor ezek aranyat érnek. A szájüregi kórokozókat valamilyen szinten semlegesítik, ezzel is előremozdítva a sebgyógyulást. Érdemes a megszokottnál többször fogat mosni, amíg gyógyul a seb, elkerülve a varrat pontos helyét. A felső és az alsó bölcsességfogak eltávolítása után eltérő ideig gyógyulnak a sebek, elhelyezkedéstől függően: az előbbiek 3-4 nap alatt, míg utóbbiak 5-6 nap leforgása alatt forrnak össze.
Milyen következményekkel járhat a halogatás?
- elhanyagolt bölcsességfog esetén nem csak az érintett fog, de a szájüregünk állapota is egyre romlik
- előfordulhat rossz szájszag, rossz szájíz
- megjelenhet a gennyesedés
- egyre nagyobb területet érinthet a fájdalom kisugárzása
- visszafordíthatatlan károk keletkezhetnek a bölcsességfog melletti nagyőrlőn
- tönkreteheti a fogszabályozás eredményét
- hajhullást és ízületi panaszokat okozhat
Egy a biztos: amint észleljük a bölcsességfog (vagy a bölcsességfog helyének) rendellenes viselkedését, azonnal keressük fel fogorvosunkat! És persze mindig mossunk rendszeresen és alaposan fogat!
Bízza magát a GB Dental szakértő csapatára!
Rendelőnkben a legmodernebb fogszabályzó készülékekkel nemcsak gyorsan, hanem kíméletesen zajlik a fogszabályzó kezelés, melynek minden részét az Ön személyes igényeihez igazodva tervezzük meg! Bizonyosodjon meg róla saját maga és kérjen időpontot konzultációra még ma!
Fontos számunkra a visszajelzés, ezért is szeretnénk ha kitöltené kérdőívünket.