A fogbetegségek nagyon kellemetlenek tudnak lenni. Legyen szó fogszuvasodásról, fogínybetegségről vagy fogcsikorgatásról, mindegyik komoly gondot tud okozni.
A kialakulásuk okai persze sokfélék lehetnek, nem csak a helytelen fogápolás, de akár lelki tényezői is lehetnek.
Fogbetegséget a genetikai hajlamtól a helytelen táplálkozásig sok minden okozhat, akár még a stressz is. Bizony, sokan nem is gondolnák, hogy a lelki eredetű betegségek akár fogproblémákban is manifesztálódhatnak, pedig így van.
Számos példa van erre. A szorongás vagy a depresszió nem csak lehangoltságot vagy fáradtságot okozhat, de akár fejfájást, étvágytalanságot, szédülést, de akár még hátfájást is.
Egyes betegségek esetén a fogproblémák is jelezhetik a bajt. A tüneti kezelésen túl, mindig érdemes a dolgok mélyére ásni, és ha valóban lelki gond okozza a fizikai tüneteke, a kiváltó okot kezelni, mert így a többi problémánk is könnyebben megoldódhat.
Fogbetegségek lelki okai! Tényleg van ilyen?
A fejfájás vagy a szédülés általános tünet, ezeket hamarabb azonosítják a lelki bajokkal, mint a fogfájást vagy az fogérzékenységet, pedig a stressz ilyen jellegű problémákban is megmutatkozhat.
A leggyakoribb az éjszakai fogcsikorgatás, ami a leggyakoribb esetekben lelki gondod takar.
Persze vannak népi hiedelmek, melyek arról szólnak, hogy a fogak határt képeznek a külső és belső valóság között. Hogy a metszőfogak fájdalma egy eldöntendő kérdés miatt fájnak, hogy a szemfogak a döntésképtelenség esetén, míg az őrlők a döntésekkel kapcsolatos érzéseink miatt betegedhetnek meg.
Bár tudományos tény nincs a fenti állításokra, de a stressz például igenis okoz fogfájást vagy fogcsikorgást, amit egy nehezen meghozható döntés is kiválthat.
Az orvosi szakma is egyre többet foglalkozik ezzel a kérdéssel, hiszen köztudomású, hogy a stressz képes olyan folyamatokat elindítani az emberi szervezetben, ami szájüregi problémákhoz vezethet.
Leggyakoribb fogászati betegségek lelki eredetű okai
A lelki eredetű megbetegedések sokfélék lehetnek, ugyanakkor a fogbetegségek tekintetében a stressz az elsődleges faktor, ami a kialakulásukhoz vezethet.
Okozhat fogszuvasodást, fogínyvérzést, és éjszakai fogcsikorgatást is. Sokan belemagyarázásnak gondolják, pedig a stressz a testben komoly változásokat tud okozni.
Például refluxot, ami gyomorsav túltermelődéssel jár, és a tünetek között a fogak romlása is szerepel. Ebben az esetben nem csak a refluxot szokták kezelni, hanem annak kiváltó okait, ami a legtöbb esetben lelki eredetű. Ha ez a kiváltó ok megszűnik, akkor a reflux is, és közvetetten a fogproblémák is.
Általánosságban elmondhat, hogyha egy lelki betegség hatással van a gyomorra vagy akár a hormonháztartásunkra, akkor a szájüregi megbetegedéshez is vezethet. Ez persze így nagyon általános, de ha konkrét kiváltó okot keresünk, akkor a stressz az elsődleges forrás.
Lelki eredetű fogfájás
A fogak sok minden miatt fájhatnak. A legtöbb fogászati probléma tünete a fogfájás, de stressz önmagában is okozhat ilyen tünetet.
A megoldatlannak tűnő problémák, a döntésképtelenség vagy a gondoktól való félelem megnyilvánulhat heves fájdalomban, ami okozhat fejfájást, hátfájást, de akár fogfájást is. Az ilyen jellegű panaszok oka nem mindig derülnek.
Az ilyen fájdalomra a tüneti kezelésen túl csak akkor lesz tartós megoldás, ha lelki eredetű gond is megoldódik.
Ha csak egy adott szituáció okozz a stresszt, ennél fogva a fájdalmat, akkor, ha megszűnik a gond, a fájdalom is el fog múlni. Persze a fogfájást úgyis okozhatja lelki gond, ha valamilyen más szájüregi betegség tünete. Például a fogszuvasodásé.
Bízza magát a GB Dental szakértő csapatára!
Rendelőnkben a legmodernebb fogszabályzó készülékekkel nemcsak gyorsan, hanem kíméletesen zajlik a fogszabályzó kezelés, melynek minden részét az Ön személyes igényeihez igazodva tervezzük meg! Bizonyosodjon meg róla saját maga és kérjen időpontot konzultációra még ma!
Fontos számunkra a visszajelzés, ezért is szeretnénk ha kitöltené kérdőívünket.