A szervezet egy igen okosan felépített rendszer, így mindig jelez, ha valami nem stimmel működésével.
Így van ez akkor is, ha fogínyvérzést tapasztalunk: ez az ínygyulladás első jele, azt mutatja, hogy nem megfelelő a szájhigiénénk, azaz túlságosan sok baktérium telepedett meg a szájüregben.
A gyulladás azért alakul ki, hogy a kórokozók ne juthassanak tovább a szájüregnél, így nem tudnak bekerülni a szervezet más területeire.
De mit tehetünk, hogy megakadályozzuk? Vagy ha már kialakult, mit tehetünk, hogy mielőbb véget vessünk a betegségnek? Olvass tovább, hiszen pontosan ezekre a kérdésekre kaphatsz válaszokat alábbi cikkünkben.
Mikor alakulhat ki fogínyvérzés?
Magától vérző fogíny gyakorlatilag nem létezik, mindig valamilyen ok áll a háttérben. A statisztika szerint gyakorlatilag elkerülhetetlen, hogy egyszer-egyszer magunk is megtapasztaljuk az ínyvérzés tüneteit, hiszen
A maradék a szerencsés 10%, ők azok, akiket mindeddig elkerült a tünet.
Ha viszont ennyire gyakori az előfordulása, mégis hogyan lehet ennek elejét venni? Lássuk az okokat!
A fogínyvérzés okai
Ahogy azt már fent is említettük, a fogínyvérzés a szervezet egyfajta védekező mechanizmusa. Oka a nem megfelelő szájhigiénia, a plakk megtapadása. Ilyenkor fehérvérsejtek gyűlnek a problémás területhez, mellyel gyulladást okoznak, így próbálják meg elpusztítani az illetéktelen behatolókat.
Számottevő többségben valóban a nem 100%-os fogápolás az oka a vérző fogínynek, de nem feledkezhetünk meg a nagyon ritka, mégis említésre méltó C-vitamin hiányról. Ez ugyan Magyarországon nem jellemző betegség, azért érdemes odafigyelnünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra.
Szintén oka lehet a fogínyvérzésnek, ha valamilyen hematológiai rendellenesség áll a háttérben, ilyenek például a véralvadási betegségek, vagy a leukémia is. A rendkívül fájdalmas fekélyes ínygyulladás jellemző tünete is lehet a vérző fogíny.
Hogyan diagnosztizálják a vérző fogínyt?
Laikusként gondolhatjuk azt, hogy a vérző fogíny diagnosztizálása akár ránézésre is egyszerű feladat lehet a szakembernek, azonban ennél érdemes egy kicsit mélyebbre ásni.
A páciens a nem megfelelő szájhigiénia miatt elsősorban fogmosáskor vagy rágáskor vehet észre fogínyvérzést. Ha a probléma tartósan fennáll – tehát rendszeressé, akár napi szintűvé válik – mindenképpen ajánlott felkeresni a fogorvost. Egyénenként igen eltérő lehet, hogy kinek mikor következik be a fogínyvérzés: van, akinek, ha eltelik néhány nap fogselymezés nélkül, már figyelmeztet is a szervezet a hanyagságra, míg másoknál csak akkor jelentkezik a tünet, ha már régóta nem ápolja megfelelően és rendszeresen fogait.
A fogínyvérzés leggyakrabban fogmosás után vagy közben észlelhető, hiszen ilyenkor erőteljes nyomást gyakorolunk a lágyrészekre.
Érdekesség, de az erős dohányosok ínyvérzése többnyire nem súlyos. Ennek nem az az oka, hogy kevésbé áll fenn a rendellenességre való hajlamosság náluk, hanem az íny dohányzás miatt megvastagodott hámrétege nem ad utat a vérzésnek. Így hát annak ellenére, hogy az ínyük mélye gyulladásban van, nem mutatkozik az erre egyértelműen utaló vérzés. Ennek következményeképpen pedig gyakorlatilag tünet nélkül indulhat el a csontpusztulás.
Súlyos hematológiai betegségeknél nem szimpla vérszivárgás tapasztalható. Ilyen esetekben a vér már-már folyik az ínyből egy egyszerű fogmosás alkalmával. Ha a beteg ezt tapasztalja, rendszerint annyira megijed, hogy azonnal orvoshoz fordul a problémával, és nem is tehetne ennél jobbat. A fogorvos a vizsgálat után megállapítja, hogy milyen további vizsgálatokra van szüksége a betegnek, belgyógyászhoz, hematológushoz vagy más szakorvoshoz küldi a pácienst. Ezekben az esetekben laborvizsgálat javallott.
A terhességi ínygyulladás egy speciális eset, és bár ilyenkor is a nem megfelelő szájhigiénia okoz gyulladást, „normál” esetben az adott mennyiségű baktérium még nem okozna különösebb gondot.
A fogínyvérzés terhesség alatt annyiban más, hogy az amúgy elfogadható mennyiségű plakkra intenzívebb válaszreakciót ad a szervezet a magzat védelme érdekében.
Bízza magát a GB Dental szakértő csapatára!
Rendelőnkben a legmodernebb fogszabályzó készülékekkel nemcsak gyorsan, hanem kíméletesen zajlik a fogszabályzó kezelés, melynek minden részét az Ön személyes igényeihez igazodva tervezzük meg! Bizonyosodjon meg róla saját maga és kérjen időpontot konzultációra még ma!
Fontos számunkra a visszajelzés, ezért is szeretnénk ha kitöltené kérdőívünk