Most, hogy megismerkedtünk az alapokkal, merüljünk kicsit mélyebbre a témában.
Nézzük meg, hogy egyáltalán miért van szükség a fogröntgenre. Ahogy fentebb említettük, néhány fogprobléma csak és kizárólag így lesz látható. Másik lehetséges ok, amikor nem vagyunk elégedettek a megjelenésünkkel.
Ha a fogszabályzó felé húz a szíved, akkor megint röntgenfelvételre lesz szükség.
A fogröntgen előnye az orvosra nézve
A rendszeres fogorvosi látogatás megelőzheti a bajokat. Ha kisebb szuvasodásról van szó, akkor az orvos gyorsan észreveszi, viszont amikor nagyobb méreteket ölt, akkor kell külső segítség is.
A röntgenkép megmutatja, hogy pontosan milyen mélységeket érint a szuvasodás, tehát a diagnosztika felállításához is elengedhetetlen.
Előnye ránk nézve
Ezt főleg akkor szokott érdekelni, amikor a rengeteg beavatkozás kifizetésén gondolkodunk.
Legyen szó gyökérkezelésről, ínygyulladásról vagy más problémáról, nagyon fontos, hogy jól legyen kezelve.
Ha az orvos nem látja, hogy meddig ér a baj, akkor nem fog tudni megoldást javasolni sem, esetleg a tömés közben veszi észre, hogy komolyabb a helyzet. Ezt nyilván mindenki szeretné elkerülni.
Ha pedig az esztétika a célunk, akkor a fogszabályzó elkészítése előtt szintén látni kell a teljes fogsor képét.
A fogászati röntgenkép megmutatja a betegségeket is?
Erre a kérdésre egyértelmű a válasz: igen. Ahogy a cikk elején is említettük, tökéletesen látszani fognak a lyukas fogak, így a szuvasodás mértéke.
Azok, akik a fogbeültetést választják csak a röntgenképpel tudják meg, hogy milyen állapotban van a csontjuk. Ilyenkor többszöri röntgenre is szükség lehet a kezelés során.
Fogröntgen típusok
Most, hogy ismerjük a fogröntgen fontosságát, ideje megismerkedni a különböző típusokkal is. Nem mindegy, hogy milyen problémával keresed fel a fogorvost, hiszen van, ami szabad szemmel is látható. Ezután azt kell eldönteni, hogy mekkora röntgenképre van szükség a te esetedben. Jelenleg két fő típust különbözetünk meg:
-
intraorális röntgen
-
extraorális röntgen
Intraorális fogröntgen
Az intraorális röntgen készítése során a film mindig a páciens szájában van, a sugárforrás pedig azon kívül.
Két fajtáját szoktuk megkülönböztetni, az egyik az úgynevezett kisröntgen. Ilyenkor maximum 2-3 fogról kapunk teljes képet, láthatóvá válnak a gyökércsatornák, a gyökércsúcs körüli elváltozások és a csontszerkezet. Fogászati elváltozások diagnosztizálásra használják és gyökértömés előtt. Ezzel a módszerrel megfigyelhetőek a periapicalis elváltozások és a mandibula helyzete is.
Az intraorális röntgen másik fajtája a szárnyas felvétel. Ilyenkor az orvos a fogak koronai részét vizsgálja meg, hogy még pontosabb képet kapjon a szuvasodás mértékéről és kiterjedéséről.
Extraorális fogröntgen vagyis panoráma röntgen
Az extraorális röntgent panoráma röntgen néven is ismerhetjük. Ez nemcsak látványos megoldás, hanem elengedhetetlen bizonyos beavatkozásokhoz.
Miközben a kisebb gépek csak 1-2 fogról tudnak felvételt készíteni, addig a panoráma – ahogy a neve is utal rá – az egész fogsor állapotát megmutatja.
A komplexitása miatt szájsebészeti beavatkozásoknál, fogszabályzásnál, fogimplantációnál és góckutatásnál is elengedhetetlen.
Az egyszerűbb kezeléseknél az előnye, hogy gyorsabban és könnyebben feltárható a probléma forrása, ezáltal a diagnózis is hamarabb elkészül.
A fogorvos számára láthatóvá válik minden lehetséges probléma, még azok is, amik szabad szemmel amúgy rejtve maradnának.
A hagyományos szájüregi vizsgálat nem szokta megmutatni a fő problémákat.
Ilyenkor kötelező bevetni a panoráma röntgent, hogy az egész szájüreg látszódjon. A kapott kép kihelyezhető az orvos kezelőmonitorjára, így a páciensek is könnyebben megértik, hogy milyen beavatkozásokra lesz szükség.
Ha pedig időben felismerik a problémát, akkor az eredmények látványosabbak, és a gyógyulás gyorsabb lesz.
Fontos megjegyezni, hogy a panoráma röntgen rákszűréshez is használható, mivel azonnal látszódnak a kóros és nem odaillő részek is.
A fogorvos általában a panoráma röntgent fogja javasolni, ha új páciensek vagyunk. Ez azért fontos, hogy megismerje a szájüreg állapotát, és felmérje a lehetséges problémákat.
A felvétel elkészítése után sokkal könnyebben megállapítható, ha például külön szárnyas felvételre van szükségünk a szuvasodás megállapításához.
Röntgen és CT
Ennél a pontnál érdemes megemlíteni a CT-t is, amit a kórházak kapcsán szoktunk megemlíteni.
A fogászatban szintén nagy lendülettel terjednek, azonban nem ugyanarról az orvosi CT-ről beszélünk, mivel a fogorvosok által használt sokkal kevesebb sugárzással jár. Az egyetlen hátránya, hogy lényegesen drágább megoldás, éppen ezért nem használják rutin szerűen.
A fogröntgen menete
A röntgen felvétel elkészítését mindig szakképzett asszisztens készíti el. A következő lépések várnak rád:
-
A megfelelő képminőségért minden fémet el kell távolítani, tehát le kell venned a fülbevalókat, nyakláncot, piercinget, szemüveget és a kivehető fogpótlást is.
-
Ólommellényt veszel fel, ami a sugárzástól véd.
-
Intraorális felvételhez ülő, extraorális felvételhez álló helyzetben kell lenned. Az asszisztens végig instrukciókkal lát el, hogy megfelelő minőségben készüljön el a felvétel.
-
Nagyjából 5 másodpercig kell mozdulatlanul bírnod.
-
A röntgenkép ezután digitálisan és film formájában is kikérhető.
A digitális röntgen és CT felvétel elkészítésének mindig vannak szabályai. Ha ezeket betartjuk, akkor az eljárás teljesen veszélytelen. A készüléket kalibrálni is lehet, így kisgyermekek vizsgálatához is használható.
Kötelező a panoráma röntgen?
Igaz, hogy a röntgen az egyik legelterjedtebb eljárás, de nem kötelező. Néhány páciens azt tapasztalja, hogy a fogorvosa nem írja elő a felvételt.
A fogorvos általában enélkül is fel tudja állítani a diagnózist, és csak bizonyos esetekben kell a használata mellett döntenie.
Kinél legyen a felvétel?
A röntgen felvételt nem muszáj az orvosnál tartani, ha például új kezelésekre megyünk, akkor érdemes magunkkal vinni.
Nyugodtan kérjük ki a régi és az új felvételeinket is.
Mivel egyre inkább elterjed a digitális röntgen használata, így sokszor csak egy e-mailre lesz szükségünk.
Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy a mai fogröntgen kevés sugárzással jár, így terhes nőknél és kisgyerekeknél is elvégezhető. Minden alkalommal szükség lesz a védőmellény használatára, amit a klinika ad. Általában 5-15 másodperc alatt megleszünk vele, semmilyen kellemetlenséggel nem jár. A vizsgálat mindig fájdalommentes és biztonságos. Az előnye, hogy minden fogászati problémát megmutat, így az orvos gyorsabban és pontosabban tudja megállapítani a szükséges kezeléseket, tehát segít felismerni a problémát.
Bízza magát a GB Dental szakértő csapatára!
Rendelőnkben a legmodernebb fogszabályzó készülékekkel nemcsak gyorsan, hanem kíméletesen zajlik a fogszabályzó kezelés, melynek minden részét az Ön személyes igényeihez igazodva tervezzük meg! Bizonyosodjon meg róla saját maga és kérjen időpontot konzultációra még ma!
Fontos számunkra a visszajelzés, ezért is szeretnénk ha kitöltené kérdőívünket.