Mi a szájékszer?
Szájékszernek hívnak minden nyelv-, ajak- vagy arcpiercinget. A szájékszerek az elmúlt években az önkifejezés egyik formájává váltak.
Csakúgy, mint a fülékszerek és fülbevalók, a fémből készült szájékszerek is különféle, például talpas, karika vagy patkó formákban kaphatók. A nyelven, ajkakon vagy arcon viselt ékszerek azonban sokkal nagyobb egészségügyi kockázatokkal járnak, mint a fülékszerek. Kérje ki fogorvosa tanácsát, mielőtt szájékszert helyeztetne be.
Milyen kockázatokkal jár a szájékszerek viselése?
Nem biztos, hogy Ön tisztában van a szájékszerek viselésének lehetséges mellékhatásaival. A mellékhatások közé tartoznak az alábbiak:
- Fertőzés: szájüregünkben több millió baktérium van, amelyek szájékszer behelyezése után fertőzést okozhatnak. A szájban található ékszerek fogdosása tovább növeli a fertőzés kialakulásának kockázatát.
- Hosszan tartó vérzés: ha a szájékszer behelyezése során valamelyik ér átszúrására kerül sor, előfordulhat, hogy a vérzés nehezen állítható el, és komoly vérvesztéshez vezethet.
- Fájdalom és duzzanat: a fájdalom és a duzzanat gyakori tünetei a szájékszereknek. Súlyos esetekben a megduzzadt nyelv részben elzárhatja a légutakat, és gátolja a légzést.
- Megrepedt vagy sérült fog: a szájékszerekkel való érintkezés megsértheti a fogakat. A koronákkal, hidakkal pótolt fogazat szintén megsérülhet, ha a fogékszer hozzáér.
- Ínysérülés: a fémékszer nemcsak sérülést, de ínysorvadást is okozhat. A sorvadt íny amellett, hogy nem esztétikus, szabadon hagyja a foggyökeret, valamint megnöveli a szuvasodás és a fogágybetegség kialakulásának kockázatát.
- A száj normális működésének akadályozása: a szájékszer fokozott nyálelválasztást okozhat, korlátozhatja a megfelelő beszédet, valamint rágási és nyelési problémákat idézhet elő.
- Vér útján terjedő betegségek: az egészségügyi minisztérium szerint a szájékszerek hepatitis B, C, D és G fertőzést okozhatnak.
- Endokarditisz: a szájékszer endokarditiszt okozhat, amely a szívbillentyűk és -szövetek gyulladásos betegsége. A szájékszer behelyezése során kialakuló seben keresztül a szájban található baktériumok bekerülhetnek a véráramba, és eljuthatnak a szívig.
Meddig hordhatók a szájékszerek?
Mindaddig viselhető a szájékszer, amíg a szájában nem alakul ki fertőzés, és a szájékszer nem zavarja a szájüreg normális működését. A rendszeres fogászati ellenőrzéseken kívül is keresse fel fogorvosát, amint fájdalmat vagy problémát tapasztal.
Mivel az ékszer viselése a behelyezésekor keletkező seb gyógyulása után is kockázatokkal jár, pl. megsértheti fogait, illetve kilazulva a tápcsatornába juthat, az a legjobb, ha egyáltalán nem visel szájékszert.
Forrás: Colgate.hu