Szájpenész és szájgomba kezelése csecsemőknél és babáknál!

2022. augusztus 8.

A szájpenész nem ismeretlen fogalom a legtöbb kisbabás szülő számára. Sokan tartanak is tőle, hiszen egy nagyon kellemetlen problémáról van szó.

 

A félelem természetesen nem egészen alaptalan, ugyanakkor számos tévhit övezi, ami miatt sokan felnagyítva látják ezt a betegséget.

 

Igaz, megfelelő kezelés mellett egy hét alatt elmúlhat, nem szabad félvállról vennünk a szájpenészt.

 

Természetesen ehhez pontosan tudnunk kell, hogy miről is van szó, mi okozza, mi vezethet a kialakulásához, és hogyan is kell kezelni.

 

A tünetek és a kezelés is eltérő lehet a különböző korosztályok számára, ezért ez sem egy elhanyagolható kérdés.

 

A következő cikkben összegfoglalásra kerül mindaz, amit a szájpenészről és a kezeléséről tudni érdemes.

 

Mi a szájpenész vagy más néven szájgomba?

 

Alapvetően ez a gomba kis mennyiségben megtalálható a szervezetünkbe, és jobbára ártalmatlan is, ám ha elszaporodik a szájban, akkor szájpenészt okozhat.

 

Nagyon sokan tévesen kórokozónak nevezik a candida gombát, pedig tíz emberből hatban megtalálható, a bélflórában vagy a szájban, és semmilyen tünetet nem okoz.

 

A szájpenész 10 hónapos kor és 3 éves kor között a leggyakoribb, de idősebb gyerekeknél és felnőtteknél is kialakulhat.

 

A kicsik immunrendszere még nem annyira fejlett, a baktériumflórájuk is könnyebben megborul, mint felnőtt korban, így nem meglepő, hogy náluk előbb kialakulhat ez a betegség.

 

Aggódni természetesen nem kell, hiszen kis odafigyeléssel megelőzhető, illetve a kezelése sem annyira bonyolult, mint első hallásra tűnik, így egy hét alatt el is múlhat.

 

A candida gomba tünetei, avagy hogyan néz ki a szájpenész?

 

Azt tehát már tudjuk, mi okozza a szájpenészt, azt sem árt tudunk, hogy milyen tünetekkel jár, vagyis hogy honnan ismerhetjük fel, hogy a gyermekünknek vagy nekünk szájpenésze van.

 

Ezek a foltok ugyan letörölhetők, de alattuk piros marad a nyálkahártya, és érzékeny, enyhén vérző lesz a terület.

 

A szájpenész emellett további, kellemetlen tünetekkel járhat, mint az ízvesztés, a kellemetlen íz a szájban, égő érzés a száj és a torok környékén, de még a szájszélek kirepedezése is jellemző tünet.

 

Felnőtt korban viszonylag könnyebben észrevehető, hiszen a tünetek kellőképpen zavaróak ahhoz, hogy ne tudjunk csak úgy szemet hunyni a megjelenésük miatt.

 

Kicsi korban azonban már nehézkesebb a dolog, főleg, hogy a szájban lévő fehér foltokat anyatejnek vagy tápszernek is nézhetjük.

 

Ha tehát a következő tüneteket tapasztaljuk, akkor érdemes minél előbb felkeresni az orvost:

  • Fehér, túrószerű foltok jelennek meg a szájüregben
  • Étvágytalanság, a gyerek visszautasítja az ételt
  • Szájszárazság
  • Probléma az ízek érzékelésével
  • Kellemetlen ízt tapasztalunk a szájban
  • Repedések jelennek meg a szájzugban

 

Szájgomba kialakulásának okai

 

Azt ugye már tisztáztuk, hogy a szájpenész akkor alakul ki, ha a candida gomba túlságosan elszaporodik.

 

Emellett bizonyos betegségek önmagukban is hajlamosítanak a szájpenész kialakulására, mint a cukorbetegség, a daganatos betegségek vagy a HIV-fertőzés. Ezen túl a várandós nőket, a dohányosokat, a szervátültetésen átesetteket, a stresszes életmódot élőket is érintheti ez a megbetegedés.

 

Bizonyos gyógyszerek is fogékonyabbá tesznek minket a szájpenészre, mint például a az antibiotikumok, a kortikoszteroidok, vagy a fogamzásgátló.

 

A szájpenész tehát felnőtt korban is kialakulhat, ugyanakkor leggyakrabban mégis a csecsemőket és kisgyermekeket érint.

 

Bízza magát a GB Dental szakértő csapatára!

 

Rendelőnkben a legmodernebb fogszabályzó készülékekkel nemcsak gyorsan, hanem kíméletesen zajlik a fogszabályzó kezelés, melynek minden részét az Ön személyes igényeihez igazodva tervezzük meg! Bizonyosodjon meg róla saját maga és kérjen időpontot konzultációra még ma!

 

Fontos számunkra a visszajelzés, ezért is szeretnénk ha kitöltené kérdőívünket.