Tények és tévhitek a fogakról

2018. október 10.

Köztudott, hogy fogainknak szerepük van a rágásban, a mosolygásban, a beszédhangok képzésében. Lehet, hogy eddig nem tudott mindent a fogsoráról?

 

A savanyú dolgok éppolyan károsak, mint az édesség

 

A magas savtartalmú, alacsony pH-értékű ételek, mint például a savanyú cukorkák, az üdítőitalok, a gyümölcslevek rendkívül károsak, kikezdik a fogzománcot, aminek következtében csökken a fogak mérete.

A legnagyobb pusztítást a citromsav végzi a fogainkon. A fogorvosok rémálmai közé tartoznak a gyerekek által közkedvelt édességek: a savanyú keménycukorkák. Ráadásul a gyerekek fogzománca meglehetősen sérülékeny, mivel puhább, sokkal inkább ki van téve a savak károsító hatásának.

Jóllehet a felnőttek fogai ellenállóbbak, az alacsony pH-tartalmú ételek, a savas cukormentes italok azokat is károsítják, fogszuvasodást okozva. Ha magas savtartalmú ételt-italt akar magához venni, mindenképpen más ételekkel együtt fogyassza, így minimalizálva a sav károsító hatását.

 

A fogzománc kemény, de könnyen törik

A fogorvosok szerint tartózkodni kell a kőkeménységű jég, vagy popcorn darabkák rágcsálásától. Ha ráharap egy kemény dologra, két ultrakemény anyag - a fogzománc és a bekapott étel - találkozik egymással. Különösen óvatos legyen az, akinek több tömése is van.

A nyelv- és az ajakpiercing, nem véletlenül nem kedvence a fogorvosoknak. A fémékszer a baktériumok melegágya, ráadásul könnyen megsértheti a fogakat. Beszéd közben ugyanis mindig nekiütközik a fogzománcnak. Egy 2007-es vizsgálat szerint a szájban viselt ékszer miatt, sokszor gyakrabban alakulnak ki fogdeformitások, s miattuk nem ritka a fog elvesztése sem.
 

Foghiány - mit jelent?

 

Kihúzhatják egy-két fogát, de van, aki már eleve hiányos fogazattal született. Leggyakrabban a bölcsességfogak nem bújnak elő, de előfordul, hogy az oldalsó metszők hiányoznak. Ez a probléma általában öröklötten jelentkezik. A fogakat ínybetegség vagy súlyos fogszuvasodás miatt is el lehet veszíteni.

Sokan olcsóbb és egyszerűbb megoldásnak találják fogaikat kihúzatni, s helyette fogpótlásokat, fogbeültetéseket készíttetni.

 

A túl sok fluorid is árt a fogaknak

 

A fluorid valóban nagyon fontos a fogak egészsége szempontjából. Ha azonban egy fejlődő fogazatú 8 éves, vagy annál fiatalabb gyerek szervezete túl nagy mennyiségben jut fluoridhoz, fluorozis alakulhat ki.

E jelenségre eleinte a fogakon látható fehér, majd barnává váló foltok utalnak. Mivel belső folyamatról van szó, ezeket a csúnya foltokat a fogorvos sem tudja eltüntetni.

A gyerekek szervezetébe sokszor a lenyelt fogkrémek miatt kerül túl sok fluorid. A kicsiknek ezért a fluorid-mentes fogkrém használata javasolt.
 

A fogszabályozó is okozhat fogszuvasodást

 

A kapcsok között felgyülemlő baktériumok, ételmaradékok, savak kikezdhetik a fogzománcot. Az ásványi anyagok hiányát a fogakon eleinte világos pöttyök jelzik, amik később csúnyán besötétedhetnek.

A nyelvünk természetadta fogkefénk is egyben. A fogszabályozós fiatalok ritkábban tisztítják vele fogaik felületét, mivel kellemetlen érzés a nyelv fémmel való érintkezése. Így szájszagot is okozó lepedék képződik a fogakon.

 

Forrás:WEBBeteg